30.5.2018 / Gösterim Sayısı : 195

Tarımsal nüfus gençleşiyor

#Tarımsal nüfus gençleşiyor

İl Müdürlüğümüz, Halk Eğitim Müdürlüğü ve Aksaray Ticaret Borsası Başkanlığı ortaklaşa çalışması sonucu düzenlenen "Kaz ve Ördek Yetiştiriciliği" kursunu bitirerek sertifika almaya hak kazananlara belgeleri Ağaçlı Tesislerinde düzenlenen iftar yemeği sonrası teslim edildi.

Programa AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İNCEÖZ, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent SAKLAV, Ticaret Borsası Başkanı Hamit ÖZKÖK, İl Müdür Yardımcısı Mustafa ÖZATEŞ, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut AKTÜRK, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Bekir KAYAN, Ziraat Odası Başkanı Emin KOÇAK, Süt Birliği Başkanı Esat ZENGİN, Aksaray Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Naci DUMAN, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ahmet TAV, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Abdi ÖZDEMİR, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdür Adem İĞDELİ, Gıda ve Yem Şube Müdür Yusuf YEŞİLDAL ve kursiyerler katıldı.

İl Müdürümüz Bülent SAKLAV yaptığı konuşmada;

            "İlimizde 2018 yılı içerisinde "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor" projesi kapsamında 29 adet hayvancılık kursu açılmıştır. Bu kurslara 765 kişi başvurmuş ve 697 kişi belge almaya hak kazanmıştır. Bu kişilerden 251 bayan 514 erkek başvurmuş olup; 234 bayan ile 463 erkek belgesini almıştır.

 Bu eğitimlerden 6 adeti "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" kursu olup; 154 kişi başvurmuş ve 143 kişi belge almaya hak kazanmıştır.

            Yine 22 adet "Süt Sığırı Yetiştiriciliği" kursu açılmış olup; 535 kişi başvurmuş ve 494 kişi belge almaya hak kazanmıştır. 

İl Müdürlüğü olarak yaptığımız çalışmalarda ilimizde kanatlı hayvan yetiştiriciliğinin büyük bir eksiklik olduğu kulaktan dolma bilgilerle kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapılmaya çalışıldığı görülmüştür. Bu hususta gerek  milli ekonomiye gerekse aile ekonomisine katkı sağlanacağı düşünülerek, kırsal alanda kaz ve ördek yetiştiriciliğinin bilinçli bir şekilde yapılarak daha cazibeli bir meslek haline getirmek için çalışmalara başlanılmıştır.

Bu kapsamda 18.01.2018 tarihinde Aksaray Ticaret Borsası Başkanlığı önderliğinde  İl Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa "Kaz ve Ördek Yetiştiriciliği" kursu düzenlenmiştir. Söz konusu kursa 76 kişi başvurmuş ve 60 kişi "Kaz ve Ördek Yetiştiriciliği"  belgesi almaya hak kazanmıştır." Dedi.


''