8.6.2018 / Gösterim Sayısı : 196

75 Girişimci Kadın Çiftçi sertifikalarını törenle teslim aldı

#75 Girişimci Kadın Çiftçi  sertifikalarını törenle teslim aldı

Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım imkânlarının geliştirilmesi amacıyla uygulanan "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alan kadın çiftçilere "Girişimcilik Sertifikaları" törenle teslim edildi.

Etkinliğe TBMM grup başkan vekilimiz İlknur İnceöz İl Müdürümüz Bülent Saklav,,KOSGEB Aksaray İl Müdür Vekili Osman Serhat Göksel, İŞKUR İl Müdürü Mahmut Akkuş, Ziraat Odası Başkanı Emin KOÇAK Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Bekir Kaya, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Esat Zengin, Arıcılar Birliği Başkanı Refik İçli, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hamza Aktürk, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Cemal Karakaya, Aksaray Halk Eğitim merkezi müdürü Azmi Arı, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mehmet ERCAN, İlçe Müdürleri, İl Müdürlüğümüzde görevli personeller ve kadın çiftçilerimiz katıldı.

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, biz her zaman eli nasırlı insanların yanındayız.

Ziraat Odası başkanı Emin Koçak, tarımın önemine vurgu yaptığı konuşmada, Aksaray da bu tarz eğitimlere önem veriyoruz .Hanım kardeşlerimizin bu tarz yarışmalara katılması ayrı bir mutluluktur. Ziraat odası olarak Nevşehir' de bizi temsil edecek 10 yarışmacı arkadaşımızı ve sertika alan 75 kadın çiftçimizi tebrik ediyorum. Ziraat odası olarak Nevsehir 'de bizi temsil eden 1. Gelen arkadaşımıza bizde ödül vereceğiz diyerek,bu projede emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına son verdi.,

Aksaray İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Saklav, Aksaray Üretiyor Türkiye Kazanıyor.

Açılışta konuşan İl Müdürü Bülent Saklav, kadınlara yönelik eğitim ve yayım çalışmaları ile amacımız Kadın çiftçilerimizin, milli ekonomiye,aile ekonomisine katkı sağlamaları ve yatırım yapmalarıdır. Bizler bu proje ile 75 kadın çiftçimizim hayallerini fırsata çevirmek için imkan sağladık.

Saklav şöyle devam etti; Kadın çiftçilerimize Aksaray tarımına yapmış oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyor, grup başkan vekilime stk başkanlarına ziraat odası başkanına ve müdürlerimize teşekkür ediyorum diyerek konuşmasına son verdi

Aksaray İŞ-KUR Müdürü Mahmut Akkuş, Aksaray'ımız şanslı bayan grup başkan vekilimiz var.

Akkuş,Aksaray'ın genç ve kadınların istihdamında üst sıralarda olduğunu,Ziraat odası ve tarım platformunun sürekli sahada çiftçilerle oldukları ve Aksarayımızın bu yüzden ve bayan grup başkan vekilimizin de olmasından dolayı şanslı olduğunu belirtti .Sertifika alan 75 kadın çiftçimiz ve ilk 10 na giren kadın çiftçilerimize teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Aksaray Milletvekilimiz İlknur İnceöz, Kadın elinin değdiği her iş, değer kazanıp, bereketleniyor

İlknur İnceöz, konuşmasında şunları söyledi: Bu güzel organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kurumlarımıza kendi içindeki başarılarından dolayı da teşekkür ediyorum.

"Anayasamızda kadınlarımıza pozitif ayrımcılık her daim yapılacaktır."

Kadınlarımızın hayatın her alanında varlığının ön planda olması, sadece şehir hayatında değil  kırsal hayatta bir çok yerde kadınlarımız çalışmaktadır. Kadınlarımızın üretimlerinin sigorta olarak kayıt altına alınması suretiyle önemli bir süreci de başlatmış oluyoruz. İyi ki varsınız iyi ki üretiyorsunuz.İnsanın kendi gücünün farkına varması lazım 75 hanım kardeşimi tebrik ediyor, her zaman yanlarında olduğumu bilmelerini istiyorum. Yeter ki siz bir fikrim var bir hayalim var deyip yola çıkın. Sizin o hayalinizi gerçekleştirmek için Hükümetimiz Müdürlerimiz, Ziraat odası başkanımız sivil toplum kuruluşları hükümetimizin verdiği desteklerle sizlere, üretiminize mutlaka yardımcı olacaktır.Kadınımızın elinin değdiği her iş değer kazanıp bereketlenecektir.İl Müdürümüz ün sloganı gibi Aksaray üretsin Türkiye üretsin ki güçlenelim.

Sayın İnceöz, İlk 10 Projeyi açıkladı. Ve Kadın çiftçilerimizden Nevsehir'de düzenlenecek olan bölge yarışmasında  dereceye girmeleri konusunda söz aldı.

Konuşmaların ardından Mart ayında İl Müdürlüğümüz, İŞKUR, KOSGEB Aksaray İl  Müdürlüğü, tarafından düzenlenen ve 5 ilçeden 75 kadın çiftçinin katıldığı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi" ne katılan kursiyerlere sertifikaları teslim edildi

 


''