T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Milli Ağaçlandırma Günü

Yayın Tarihi : 12.11.2019

Milli Ağaçlandırma Günü "11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes" kampanyası kapsamında 81 ilde 11 milyon fidan toprakla buluşuyor.

81 ilde eşzamanlı olarak düzenlenen Milli Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında 11 milyon fidan toprakla buluşuyor programı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın katılımıyla Ankara-Niğde Otoyolu Alayhan Kavşağında gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen kampanya çerçevesinde Ankara-Kırşehir-Aksaray-Niğde otoyolu Alayhan Kavşağı'nda düzenlenen törene Ankara’dan canlı yayın bağlantısı ile katılan Sayın  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Aksaray’da gerçekleştirilen fidan dikim etkinliği ile ilgili Bakan Cahit Turhan’dan bilgi alarak, Aksaraylılara selam gönderdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Aksaray Valisi Ali Mantı, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah Sarıgül, bakanlık bürokratları ve çok sayıda davetlinin katıldığı törende yaptığı konuşmasında:

“Bugün ülkemiz genelinde yürütülen 11 milyon fidan dikimi seferberliğine Aksaray'da 90 bin fidanla katılıyoruz. Bakanlık olarak biz de Ankara-Niğde otoyolu güzergâhı üzerinde 2,5 milyon ağaç dikerek katkı verdik. Sadece yol yapmıyoruz, tabiata can suyu da veriyoruz. Çünkü yeşil ve canlı bir tabiatın gelecek nesillerimize bırakacağımız en önemli mirasımız olduğunun bilincindeyiz. Tüm plan ve projelere bu hassasiyetle yaklaşıyor, tabiatın korunmasına da özel önlem veriyoruz.” dedi.

Program, konuşmaların ardından Bakan Turhan ve beraberindekilerin ağaç dikmesiyle son buldu