T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YILBAŞINA SAATLER KALA DENETİMLERE HIZ VERİLDİ

Yayın Tarihi : 31.12.2019


             Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav'ın da katılımı ile Gıda ve Yem Şubesi gıda kontrol ekipleri yılbaşı yaklaşırken kafeler, toplu tüketim yerleri ve eğlence mekanlarında denetim gerçekleştirdi.

            2019 yılının bitmesi ve yılbaşının yaklaşması ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol ekipleri yılbaşından bir ay önce başlayarak denetimlerini arttırdı. Yılbaşı öncesinde ilimizde faaliyette olan tüm gıda işletmeleri ve alkollü içki tüketilen işletmeler yoğun bir şekilde denetlenerek gıda güvenliği sağlanması yolunda çalışmalar gerçekleştirildi.

            Çalışmalar yılbaşına saatler kala devam ederken denetimlerde 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu kapsamında işletmelerdeki gıda ve alkollü içkilerin güvenilirliği, genel ve özel hijyen esaslarına uyup uymadıkları kontrol edildi. İşletmelere halk sağlığı ve gıda güvenliği ile ilgili dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Yılbaşı akşamı denetimler halkımızın yoğun ilgi gösterdiği toplu tüketim yerleri ve eğlence mekanları oldu.

            Yılın son gününe kadar gıda denetimlerini ve alkollü içki satışı yapan işletmelerin denetimini sürdüren gıda kontrolör ekipleri işletmelerdeki yiyecek ve içecekleri gıda güvenilirliği açısından titizlikle kontrol etti ve evrakları eksik bazı iş yerlerine 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu kapsamında idari yaptırım uyguladı.