T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AKSARAY'DA GIDA İŞLETMELERİNE YÖNELİK ÜRÜN BAZLI DENETİM SEBERBERLİĞİ

Yayın Tarihi : 22.2.2020


Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi tarafından Aksaray'da faaliyet gösteren gıda işletmeleri 81 il ile eşzamanlı olarak denetlendi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatları ile tüm Türkiye'de aynı anda uygulanan denetim seferberliğine Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü gıda kontrol görevlileri katıldı. Denetimlerde, son gün lokanta, restoran, dönerci gibi toplu tüketim işletmelerinin hijyen koşulları, fiziki şartları ve gıdaların saklama sıcaklıkları denetlendi.

Gıda kontrol ekipleri, taklit ve tağşiş incelemesi yapmak üzere numuneler  aldı. Denetime katılan il Müdürümüz Bülent Saklav, "Bakanlığımızın talimatıyla 81 ilde denetim yapıyoruz. Biz de bütün denetçimizle şu an sahadayız.  İşetmelerde asgari teknik hijyenik şartları taşıyor mu, bakanlık onayı var mı, Veteriner Hekim / Gıda Mühendisi bulunuyor mu? Bunları kontrol ediyoruz. İşletmede çalışanların hijyen ve işletmenin hijyen durumlarını kontrol ediyoruz.

Gerekli görülen yerlerde analiz ettirilmek üzere numuneler alınmaktadır. Hafta boyunca süren Denetim Seferberliği kapsamında ilimizde bulunan 3 işletmeye Meri mevzuata uygun üretim yapmadıkları için 10.717 TL idari para cezası uyguladık. 5996 sayılı kanun kapsamında eksiklik görülen işletmelere yasal mevzuata göre eksiklikleri tamamlamaları için süre verilmiştir. Halkımızın güvenilir gıdaya ulaşması için denetimlerimiz sürecektir.