31.5.2018 / Gösterim Sayısı : 202

Kadın çiftçiler tarımsal yayım projesi devam ediyor

#Kadın çiftçiler tarımsal yayım projesi  devam ediyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayın ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca yürütülen  ''Kadın çiftçiler tarımsal yayım projesi ''  kapsamında gerçekleştirilen ''Tarımda Genç Kadın Girişimciliğinin geliştirilmesi Programı '' ile Kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan 18-40 yaş genç kadınlara yönelik faaliyetler gösterilecektir.

Bu program ile hazırlanan projeler ile verilen destekler sayesinde kırsal alanda genç kadınlara yönelik sürdürülebilir iş olanaklarının yaratılması mevcut istihdam olanaklarının korunması,  bu sayede kırsal alanların ekonomik faaliyet düzeyinin artırılması, kırsal nüfusun azalmasının önlenmesine katkıda bulunulması farkındalık yaratması amaçlanmıştır.

Aksaray il genelinde 75 kadın çiftçimize İş-Kur işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 32 saat süreli Uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilmiştir. Bu çalışma kapsamında eğitim alan kadınlar tarafından hazırlanan projeler tarafsız bir komisyon tarafından 31.05.2018 tarihinde değerlendirilmeye alınılarak ilk 10 belirlenmiştir.  İleriki bir tarihte Nevşehir ilinde düzenlenecek olan sertifika töreni ile ilk üçe giren projemiz açıklanıp ödüllendirilecektir. Birinci projeye 3.000 TL ikinci projeye 2.000 TL, üçüncü projeye 1.000 TL ve ayrıca dereceye giren projeler bakanlığımızca ülkemiz genelindeki sıralamaya girer ise 40.000 TL hibe edilecektir.


''